Späť na Blog

5 tipov ako si užiť svadobný tanec

23.01.2020
Dospelí Svadobný tanec Tipy pre vás

Svadobný tanec môže byť o radosti a zábave. Máme pre vás niekoľko tipov, vďaka ktorým nebude váš svadobný tanec nočnou morou, ale zážitkom na celý život.

Dostatočný čas na prípravu


Čas je pri príprave vášho vysnívaného svadobného tanca veľmi dôležitý. To kedy je optimálne začať je ovplyvnené tanečnými skúsenosťami a vašimi prioritami. Chcete si nechať na vašom tanci skutočne záležať alebo vám stačí „odfajknúť“ si povinnosť, ktorú tak “trochu” robíte skôr pre vašich rodičov?

V oboch pripadoch vám odporúčame ešte pred stavbou samotného svadobného tanca absolvovať základný kurz spoločenských tancov alebo kurz svadobnej prípravy, kde sa oboznámite so základmi tanca. Okrem iného sa naučíte:

  • ako sa vyznať v hudbe a rozlíšiť, ktorý tanec vlastne hrajú,
  • ako správne držať a viesť partnerku,
  • a samozrejme aj tajné tipy ako nestupiť partnerke na nohu.

Okrem toho prejdete základy všetkých tancov, ktoré by vás mohli na svadbe postretnúť. Priučíte sa aj disciplíne v pohybe a hudbe, čo sa vám určite zíde, keď budete musieť na svadbe náhle prepnúť do módu tanečného autopilota a vytancovať celú rodinu a priateľov.

Hovorí sa, že tanec je skrášlená chôdza. A tak aj je. Tancovať sa naučí skutočne každý a vy určite nebudete výnimka. Ak vám záleží aj na kvalite prevedenia, určite si naplánujte dostatočný čas na prípravu.

Je možné, že sme vás týmto nepotešili, ale nezúfajte. Určite máme riešenie aj pre tých, ktorí majú svadbu doslova o pár dní.

Počuli ste už o rýchlokurze svadobnej prípravy?  Ak svojej polovičke poviete o tejto možnosti, určite zajasá radosťou. Asi bude musieť v sobotu obetovať výjazd s kamošmi na bajkoch, ale za jeden obetovaný víkend to určite stojí.

Za štyri hodiny z vás vieme špeciálnou metódou vytiahnuť tanečné maximum. Metóda vychádza z dvoch dôležitých predpokladov. Prvý je, že si nepripustíte, že by ste to nezvládli. Druhý asi dobre poznáte. Pamätáte sa ako ste sa v škole naučili cez noc básničku a na druhý deň ste dostali jednotku? Má to aj svoj háčik o tri dni ste si nespomenuli ako začínal text. Je to podobné aj s rýchlokurzom. Základom úspechu je mať svadbu skutočne čo najskôr. 🙂

Vyberte si skladbu, ktorá sa vám páči


Každopádne po absolvovaní kurzu alebo rýchlokurzu ste vhodní adepti pre prípravu vášho svadobného tanca na mieru. Táto časť prebieha už s lektorom individuálne. Pre vás, ktorí nemáte radi skupinové “seansi” odporúčame začať v tejto časti. Rátajte ale s tým, že lektor vás na individuálnych lekciách najskôr doučí tanečné základy a potom prejde na tvorbu svadobného tanca. Táto cesta je určite príjemnejšia aj rýchlejšia, ale zväčša si priplatíte viac.

Ak najskôr zatnete zuby a prežijete socializačný šok zo skupinového kurzu alebo rýchlokurzu, budete potrebovať menší počet individuálnych lekcií na samotný svadobný tanec, čo v celku vyjde určite lacnejšie. Ale je tu aj táto, čisto individuálna možnosť, samozrejme výber je len na vás.

Poďme ale k dôležitým veciam. Už ste na prvej individuálnej lekcii s lektorom, ten sa s vami porozpráva o tom, o aký tanec by ste mali záujem. Ak ste absolvovali kurz povedzte mu v ktorom tanci ste sa cítili príjemne.

Lektor je pripravený spolu s vami vykúzliť tanec presne podľa vašich želaní a očakávaní. Ak máte obľúbenú skladbu sem s ňou! Ak nie, určite spolu vyberiete takú, s ktorou budete spokojní.

Youtube má totiž neobmedzené možnosti výberu. Aj keď voľba často zostáva jednoducho pri Edovi Sheerenovi a skladbe Perfect.

Klasika alebo úlet


V našich zemepisných šírkach snúbenci siahajú vo väčšine prípadov po klasike, ktorými sú anglický waltz alebo viedenský valčík. Svet je ale otvorenejší, prvý svadobný tanec môže mať nádych latina, hiphopu, tanga argentina alebo variácií zo známych hudobných klipov. Nie často využívané, aj keď naše domáce sú ľudové tance, z ktorých môže vzniknúť pôsobivý a energický svadobný tanec. Stačí, ak pustíte svoju fantáziu z opratí. Námetov na svadobný tanec tak môže byť kopec. Potom stačí trochu odvahy, dobrého časového manažmentu a prípravu vášho tanca si zaručene užijete.

Určite vám odporúčame siahnuť po tanečnom štýle, ktorý vás vystihuje. Nenúťte sa do niečoho, na čo sa necítite alebo to od vás niekto očakáva. Aj v tomto sa určite spoľahnite na svoju vlastnú intuíciu.

Ste blázniví, majte bláznivý svadobný tanec. Máte radi klasiku? Konzervatívnejší tanec vám bude určite svedčať. Aj vďaka vhodnému výberu tancov a hudby zabezpečíte, že vás príprava skutočne zabaví.

V najlepšom treba skončiť a budete za hviezdu


Aj tí najskúsenejší tanečníci majú svoje tanečné vystúpenia na tri, štyri minúty. Udržať totiž pozornosť publika a prinášať nové a nové motívy je riadna fuška. Najlepšie je prísť, zaujať ohromiť dvíhačkou, pokloniť sa a za potlesku nadšených divákov odísť. V tomto prípade budete určite za hviezdu.

Nedovoľte, aby medzi šiestou a ôsmou minútou diváci znevažovali váš umelecký kúsok, na ktorom ste si dali skutočne záležať, zívaním alebo pozeraním na hodinky :-).

Vyskúšajte tanec aj v šatách


Úspech vášho svadobného tanca je vo finále do veľkej miery závislý na type svadobných šiat. Dlhá vlečka a krásne nadýchané šaty vás budú určite tešiť do momentu, kedy prichádza hodina H, na ktorú ste sa pripravovali niekoľko týždňov a vy zistíte, že ťažko dočiahnete na svojho milého. Všetky efektné točenia a vážne dvíhačky nie sú možné vo vašich šatách spraviť. Ste bezradná a čo vás napadne ako prvé je aspoň vypnúť hruď a zatancovať s noblesou ploužák zo stužkovej.

Takémuto scenáru sa určite vyhnete, ak zvolíte vhodné šaty k tancu alebo tanec šatám.

Ak túžite po svadobnom tanci typu “odvaz” určite siahnite po ľahkých šatách. Ak máte chuť vyzerať ako princezná s honosnými šatami, určite postavte s lektorom pohybovo nie náročný tanec, ktorý bude skôr na jednom mieste.


Veríme, že vám tento článok pomohol vyriešiť niektoré otázky, ktoré si pravdepodobne pred organizovaním nácvikov svadobného tanca kladiete. Je možné, že ich je ešte viac. Určite odhoďte všetky predsudky a smelo sa nás opýtajte, čo vás zaujíma v súvislosti so svadobným tancom. Veríme, že vám odpovieme a pomôžeme tak kúskom k tomu, aby ste si váš vysnívaný svadobný tanec užili naplno.

Tomáš Surovec, Akadémia tanca